تأثیر ماساژ بر بیماری ام-اس

تأثیر ماساژ بر بیماری ام-اس (Massage for Multiple Sclerosis)

حتماً تاکنون بار ها اسم بیماری ام اس را شنیده‌اید، در این مقاله خواهیم فهمید: ام اس چیست؟چه عوارضی دارد؟چگونه از ام اس دوری‌کنیم؟و درنهایت به‌عنوان مهم‌ترین و کاربردی ترین مطلب ماساژ چه کمکی در رابطه با این عارضه می‌تواند بکند؟

آیا ماساژ برای افراد مبتلابه بیماری ‌اماس سودمند است؟

در استان اصفهان شیوع Multiple sclerosis) MS)  معادل  ۳۵.۵ نفر در هر ۱۰۰٫۰۰۰ نفر می‌باشد و در جمعیت کل ۳٫۹۲۳٫۲۵۵ نفری این استان ۱۴۰۰ نفر مبتلا، برآورد شده است.

چه مواردی بیشتر از هر چیز مبتلایان به ام اس را آزار می‌دهد؟

کیفیت پایین خواب و خستگی از متداول‌ترین علائم MS  یا (Multiple sclerosis) است که موجب کاهش کیفیت زندگی و افزایش مرگ‌ومیر و مشکلات عصبی و روانی می‌گردد.

آیا درمان‌های مکمل نظیر ماساژ برای مبتلایان به این بیماری سودمند است؟

در حال حاضر استفاده از درمان‌های مکمل و جایگزین در بیماران MS رو به گسترش است.

در این قسمت از مقاله، تأثیر ماساژ بر ام اس را به‌عنوان یکی از روش‌های درمان مکمل بررسی می‌کنیم.

o        در پژوهشی که توسط ساینا بحرینی و همکاران، دانشجویان ارشد پرستاری ارومیه، ۱۳۸۹، انجام‌شده است تأثیر ماساژ بر کیفیت خواب رنان مبتلابه MS اصفهان بررسی می‌شود که در آن بر روی ۳۶ زن مبتلا، ماساژ افلوراژ ۲۰ دقیقه ۳ روز در هفته به مدت ۴ هفته‌ی متوالی انجام شد که کیفیت و زمان خواب این افراد به‌طور معنی‌داری بهبود پیدا کرد.

o        در پژوهشی دیگر توسط ساینا بحرینی و همکاران در سال ۱۳۹۰ تأثیر ماساژ بر خستگی مبتلایان MS بررسی شد. در این مطالعه ۷۱ خانم مبتلابه MS به‌طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند در یک گروه ماساژ با روغن معطر اسطوخدوس به مدت ۲۰ دقیقه ۳ روز در هفته و به مدت ۴ هفته برای بیمار انجام شد. در گروه دیگر ماساژ با روغن غیر معطر بادام شیرین انجام شد که تفاوت معناداری در میانگین نمره‌ی خستگی قبل و بعد از ماساژ دیده شد که در روغن معطر این تأثیر بیشتر بود.

با توجه به نتایج پژوهش‌های به‌عمل‌آمده فوق و پژوهش‌های بسیار دیگر، می‌توان دریافت که ماساژ برای افراد مبتلابه بیماری ام اس یک روش بسیار مناسب و بی‌خطر جهت بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم ناشی از بیماری می‌باشد.

تأثیر ماساژ بر بیماری ام اس 1
تأثیر ماساژ بر بیماری ام اس ۱

اطلاعات اضافه:

ام اس به زبان ساده چیست؟

 • مالتتیپل اسکلروزیس یا MS به انگلیسی (Multiple Sclerosis) یک بیماری مزمن است که به مغز، نخاع و اعصاب چشم آسیب می‌زند.
 • نتیجه این آسیب ممکن است سبب مشکلاتی در تعادل، بینایی، کنترل عضلات و دیگر عملکردهای اساسی فرد مبتلابه ام اس شود.
 • میزان اثرگذاری این بیماری در افراد مختلف یکسان نیست. برخی از افراد مبتلابه ام اس مشکلات خفیفی دارند. در مقابل برخی دیگر مشکلات شدیدتری را به خاطر این بیماری تحمل می‌کنند.
 • مالتیپل اسکلروزیس زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی به پوشش چربی سلول‌های عصبی به نام میلین حمله می‌کند. میلین‌ها اطراف اعصاب ما را فراگرفته‌اند و از آن‌ها محافظت می‌کنند. بدون این پوشش‌ها، اعصاب ما آسیب می ببینند و به‌خوبی کار نمی‌کنند.

برای فهم بهتر اثر روکش‌ها یا همان غلاف‌های میلین، به این مثال توجه کنید: در یک سیم برق، وجود روکش پلاستیکی و عایق ضروری است. اگر به هر دلیل این روکش‌ها آسیب ببینند سیم برق و اتصالات آن‌ها به‌خوبی عمل نمی‌کنند و مشکلاتی در سیستم برق‌کشی ساختمان به وجود خواهد آمد و یا حتی پیام یک سیم برق به سیم دیگری وارد می‌شود (اتصالی می‌کند).

علائم MS:

آسیب‌هایی که سیستم ایمنی به این غلاف وارد می‌کند سبب مشکلاتی در ارسال پیام‌های عصبی به بدن و همچنین دریافت حس‌های مختلف از طریق اعصاب می‌شود. درنتیجه فرد مبتلابه بیماری MS ممکن است مشکلاتی شبیه موارد زیر را تجربه کند:

 • مشکل درراه رفتن
 • احساس خستگی
 • ضعف و یا اسپاسم (سفتی) عضلات
 • تاری دید و یا دوبینی
 • بی‌حسی و احساس گزگز
 • مشکلات جنسی
 • مشکلاتی در کنترل مثانه و روده
 • احساس درد
 • احساس افسردگی
 • مشکلاتی در تمرکز و حافظه

o        اولین علامت‌های ام س معمولاً بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی خود را نشان می‌دهد. بیماری MS به چند شکل خود را نشان می‌دهد.

o        گاهی به شکل رفت و برگشتی است بدین شکل که ممکن است برای مدتی علائم بروز نکند و دوباره عود کنند.

o        در مقابل در برخی از افراد علائم برگشتی نیستند و به‌مرورزمان وضعیت بدتر شود.

o        در سال‌های اخیر، محققان به درمان‌هایی برای جلوگیری از عود بیماری و پیشرفت آن دست پیداکرده‌اند.

دلایل ام اس کدم‌اند؟

حقیقتاً پزشکان هنوز نمی‌توانند با اطمینان به شما بگویند که علت بیماری MS چیست؟ البته آن‌ها مواردی را پیداکرده‌اند که بروز ماتیپل اسکلروزیس می‌توانند نقش داشته باشند.

 • مثلاً آن‌ها می‌دانند که افرادی که ژن‌های مشخصی را دارند احتمال بروز Multiple Sclerosis در آن‌ها بیشتر است.
 • همچنین یافته‌هایی نشان داده که مصرف دخانیات احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 • برخی از افراد هم پس از ابتلا به برخی از بیماری‌های ویروسی، دچار بیماری ام اس شده‌اند. این ویروس‌ها معمولاً سبب مشکلاتی در سیستم ایمنی فرد مبتلا شده‌اند. قبلاً گفتیم که متهم ردیف اول این بیماری سیستم ایمنی است. حالا دانشمندان در حال کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با ارتباط بین ویروس‌ها و MS هستند.
 • برخی از مطالعات نیز نشان داده‌اند که ویتامین D که از خورشید جذب بدن می‌شود در بهبود عملکرد سیستم ایمنی مؤثر است و می‌تواند به پیشگیری از ام اس کمک کند. بر این اساس در معرض نور خورشید بودن می‌تواند میزان ابتلا به این بیماری خود ایمنی را کاهش بدهد.

برای مطالعات بیشتر در زمینه های مشابه همچنین میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

روشی موثر برای افزایش رشد

منبع حس هفتم
در خبرنامه ما عضو شوید
بهترین‌‌ها را برای شما می‌فرستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظر خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارید، سپاسگذاریم.