چگونه بدن ما قادر است خود را درمان کند؟

شاید شنیده‌اید که برخی افراد قادر هستند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاط خاص‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند یا آنها را بهبود بخشند. این مسئله در ابتدا بسیار عجیب و تامل‌برانگیز است،‌ اما… موضوعی است که هفته گذشته توسط گروه آموزشی حس هفتــم در کارگاه‌های آمــوزش ماساژ  در شــهــرک سلامت اصفهــان با عناوین مختلف و همزمان با اولین نمایشگاه گردشگری سلامت ۹۷ برگزار شد. به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

رفلکسولوژی با هزاران سال قدمت

سعید بخشنده، کارشناس علوم ورزشی و ماساژ و مدرس کارگاه:
شاید شنیده‌اید برخی افراد قادرند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاطی خاص‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند یا آنها را بهبود بخشند. این مسئله در ابتدا بسیار عجیب و تامل‌برانگیز است‌.
این شیوه همان بازتاب‌شناسی یا رفلکسولوژی نام دارد که هزاران سال است توسط بشر به‌کار گرفته شده است.کلمه رفلکسولوژی به معنی بازتاب‌شناسی مفهومی دیرینه دارد. به‌طوری‌که برخی اسناد سابقه‌ای ۱۵هزار ساله را در خصوص استفاده از این روش برای بهبوی و درمان نشان می‌دهند.

در محدوده سال ۱۹۰۰ فردی به نام دکتر ویلیام فیتز جرالــــد در خلال فعالیت‌های پزشـــکی خود متوجه شد که اگر نقاط خاصی از پوست بدن تحت فشار قرار بگیرند، نتایج ویژه‌ای حاصل می‌شود.

ویلیام فیتز جرالــــد
مثل کاهش درد در حین عملیات دندانپزشکی‌، بهبود خواب‌، کمتر شدن رنج فرآیند زایمان و‌… . با توجه به این نتایج جرالد تلاش خود را جهت گسترش و اعتباربخشی به این شیوه در مجامع علمی به‌کار بست.وی در ابتدا نام این شیوه را درمان منطقه‌ای‌(zone therapy‌) نهاد، اما در سال ۱۹۶۰ به درخواست جامعه فیزیوتراپ‌ها و پزشکان نام این رشته به بازتاب شناسی‌(reflexology) تغییر کرد و تا امروز همچنان کاربرد دارد.
در بازتاب‌شناسی کف دو دست‌، کف دو پا و داخل لاله دو گوش به صورت مستقل و برخی نقاط دیگر روی سایر سطوح بدن به صورت پراکنده دارای مجموعه نقاطی هستند که هرکدام پذیرنده یا رسپتوربخش دیگری از بدن به شمار می‌روند. برای مثال نوک انگشت بزرگ پا نماینده مغز است. این به این معنی است که فشار این نقطه بر روی عملکرد مغز تاثیراتی خواهد داشت.
اینکه نتایج این روش تا چه حد در واقعیت قابل قبول اســــت در مجامع دانشگاهی صدها بار آزمایش شده و گرچه روابط بین این نقاط با موقعیت هدف(برای مثال نوک انگشت بزرگ با مغز)هنوز ناشناخته است،‌ اما تاثیر آن هر بار به طور مشخص به اثبات رسیده است.
امروزه از این نقاط برای تسریع روند زایمان‌، خوشایندسازی زایمان‌، تاثیر بر وزن‌گیری پیش از تولد، بهبود نشانگان پیش قاعدگی، تسکین درد، بهبود خواب و کنترل انواع امراض و بیماری‌ها استفاده می‌شود.مزیت این روش در این است که به طور کامل بدون درد و غیر‌تهاجمـــــی بــــوده و هیچ آسیبی به فرد نمی‌رساند. حتی اگر نتایج کمی با استفاده از این روش حاصل شود. این درحالی است که به طور معمول تاثیر قابل قبولی بعد از دو یا سه جلسه کار بر روی نقاط به‌دست می‌آید.

 

این مقاله در روزنامه اصفهان زیبا به چاپ رسیده است. برای مشاده در سایت اصفهان زیبا کلیک کنید.

در خبرنامه ما عضو شوید
بهترین‌‌ها را برای شما می‌فرستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظر خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارید، سپاسگذاریم.