دیابت دارید؟ ماساژ،سلاح قدرتمند شما برای مبارزه با آن است

دیابت و کنترل آن از موضوعات داغ در مباحث سلامتی است اما آیا ماساژ برای مبتلایان به دیابت سودمند است؟

ابتدا بیماری دیابت را در دو سطر معرفی می کنیم  :

دیابت یا بیماری قند (یا Diabetes Mellitus)، یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

اکثر افراد فکر میکنند دیابت به اینن معنی است که قند خون شما همیشه بالا تر از حد مجاز باشد اما این دید درستی نیست .

در واقع در افراد مبتلا به دیابت تعادل قند خون از بین می رود و بدن توانایی خود را برای حفظ این تعادل از دست خواهد داد .

بدن این افراد نمی تواند در حالت های مختلف قند خون را در یک محدوده ی استاندارد حفظ کند،بنابراین به دلایل متفاوت ممکن است قند خون از حد مجاز بالاتر برود و یا پایین تر بیاید که هر دو مورد آسیب رسان و خطر آفرین هستند.

با این تعریف کوتاه ،واضح است که یک فرد مبتلا به دیابت باید با برنامه ریزی و اقدامات گوناگون و ایجاد عادت های درست کنترل بدن خود از لحاظ میزان قند خون را خود در دست بگیرد تا بتواند زندگی عادی دور از اضطرابی را تجربه کند.

ماساژ و کنتر دیابت
دیابت

اما کنترل این شرایط کمی متفاوت از سایر بیماری هاست.

وقتی با یک بیماری مزمن مثل چاقی دست و پنجه نرم میکنی ، به خودت می گویی که من میتوانم مسئله را مدیریت کنم .میتوانم به خودم فشار بیاورم ،خیلی کمتر از قبل بخورم ،خیلی بیشتر فعالیت کنم ،ورزش های سنگین را انتخاب کنم تا چربی های اضافه را بسوزانم و همه چیز مثل قبل شود .

اما برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت همه چیز به این سادگی نیست و محدودیت هایی وجود دارد .

آنها نمیتوانند اینگونه به خود فشار بیاورند.نمی توانند از این قول های انقلابی به خودشان بدهند .

افراد مبتلا به قند خون برای مقابله با بیماری خود گاهی دشواری های متفاوتی را متحمل می شوند .

  • وقتی قند خون داشته باشی حتی گاهی برای ورزش کردن هم محدودیت هایی گریبانگیر تو خواهد بود .

چرا که باید حتما شدت و مدت زمان تمرین ورزشی را محدود کنیم وگرنه ممکن است افت قند خون را تجربه نماییم که خود پدیده ی خطرناکی خواهد بود .

  • مبتلایان به دیابت نمی توانند رژیم های غذایی سنگین را انتخاب کنند

از طرفی هم نمی توان این بیماری را به حال خود رها کرد ، چرا که عواقب بسیار ناگواری در صورت عدم کنترل آن محتمل است.

به همین خاطر حتما باید به فکر استفاده از روش ها و درمان های مکمل باشیم تا کار را برای ما ساده تر و مسیر را هموار تر کنند.

ماساژ و دیابت
ماساژ و دیابت

ماساژ یکی از این روش های مکمل است که اتفاقا در این مورد بسیار کارآمد خواهد بود.

استفاده از ماساژ برای افراد مبتلا به دیابت مزیتی بزرگ دارد

ماساژ به کنترل قند خون کمک می کند و در عین حال هیچ آسیب و عوارضی را به دنبال ندارد ،بلکه از جنبه های متفاوتی علاوه بر کنترل دیابت ، برای بدن و روح شخص مفید خواهد بود .

نکته : درصورتی که بخواهیم در مبتلایان به دیابت به کمک ماساژ نتایج خوبی کسب کنیم ، باید گزینه ی ماساژ مستمر و منظم را در دستور کار خود قرار دهیم .

۲ جلسه در هفته به مدت هشت هفته متوالی تاثیرات خود را مشخصا نشان خواهد داد و پیگیری این جلسات ، تاثیرات مفید آن را بیشتر و پایدار تر خواهد کرد.

ماساژ میزان جذب انسولین را افزایش می دهد .

دیلون (۱۹۸۳) طی پژوهشی ثابت کرد که ماساژ بین ۳ تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق انسولین باعث افزایش جذب آن می گردد.

ماساژ سطح قند خون را پایین تر می آورد.

فیلد و هرناندز (۱۹۹۵-۱۹۹۷) طی دو پژوهش ثابت کردند که در یک گروه آزمودنی ،اعمال ماساژ به مدت یک ماه توانست میانگین قند خون گروه را ۴۰ واحد پایین تر آورد.

ماساژ به مهار و جلوگیری از آسیب های مخرب قند خون کمک می کند .

والتونن و هرناندز (۱۹۷۳) طی پژوهشی ثابت کردند که در ۵۶% از موارد ماساژ توانسته است آثار بسیار مطلوبی بر آسیب های ناشی از دیابت بگذارد و در ۳۲% از موارد نیز باعث بهبودی این آسیب ها شده است.

ماساژ بر خلاف اکثر روش های مکمل درمان،تاثیر مخربی بر افراد مبتلا به دیابت ندارد.

با استفاده از متد های علمی و در حضور ماساژ تراپیست های حرفه ای ،تا کنون موردی از آثار مخرب ماساژ بر سلامتی مبتلایان به دیابت گزارش نشده است.

ماساژ باعث کنترل سوخت و ساز در بدن مبتلایان به قند خون می گردد.

وقتی مبتلا به دیابت باشید کنترل سوخت و ساز در بدن شما از حالت تعادل خارج می شود و برقرار کردن مجدد این تعادل می تواند یکی از اهداف مهم افراد مبتلا به دیابت باشد

چرا که در صورت برقراری مجدد تعادل متابولیک فرد مبتلا را به زندگی عادی خود بسیار نزدیک خواهد کرد .

در این مورد دریافت جلسات منظم و مستمر ماساژ بسیار کمک کننده است .گردش بهینه ی خون به خوبی می تواند بدن را برای بهره برداری از تمامی منایع انسولین خون توانا سازد .

برای اثبات این ادعا خانم محبوبه قاسمی پور ،کارشناس ارشد پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال ۹۴ پژوهشی را با عنوان بررسي تاثير ماساژ سطحي بر شاخص هاي کنترل متابوليک زنان مبتلا به ديابت نوع دو انجام داد در این پژوهش ۵۰ بانوی مبتلا به دیابت نوع دو با دریافت ده جلسه ماساژ ۳۰ دقیقه ای مورد بررسی قرار گرفتند.نتایج این پژوهش نشان می دهد که ماساژ می تواند به صورت معنی داری بر کنترل سوخت و ساز بدن در افراد مبتلا به دیابت موثر باشد.

ماساژ عوارض جانبی مخرب بیماری دیابت را کنترل کرده و حتی از بین می برد :

شاید اگر از شما بپرسم که یکی از عوارض و پیامد های بیماری دیابت را نام ببرید ،بیشتر شما عزیزان به سیاه شدن بافت و فطع عضو در موارد پیشرفته دیابت اشاره کنید .

خبر خوب این است که با تکیه بر موارد بالا میتوان انتظار داشت که ماساژ از این عارضه با موفقیت جلوگیری کند .

اما عوارض دیگری هم وجود دارند که مبتلایان به دیابت را آزار می دهند .

یکی از عوارض جانبی مرز قند اختلال در تعادل است :

نوروپاتی دیابتی یکی از شایع‌ترین عوارض دیابت است که با ایجاد بی‌حسی در پاها، ایجاد درد و اختلال در حس عمقی به دنبال تخریب اعصاب اندام تحتانی، موجب اختلال در تعادل می‌شود.

این عارضه به خودی خود می تواند مشکلات متعددی را در زندگی شخص ایجاد کند و کیفیت زندگی وی را تا حد زیادی پایین بیاورد.

خانم حدیثه حمیدی و همکاران در سال ۹۴ ،پژوهشی را بر روی ۳۴ نفر از مبتلایان به این اختلال انجام دادند تا تأثیر شش هفته ماساژ رفلکسولوژی و یومی هوتراپی بر حس عمقی و تعادل زنان دارای نوروپاتی دیابتی اندام تحتانی را بررسی کنند.

یافته های این پژوهش حاکی از آن بود که ماساژ منجر به افزایش تعادل و نیز بهبود حس عمقی در بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی می‌شود.

امیدوارم اکنون که این مقاله را مطالعه کردید دید بهتری به بیماری خود (یا عزیزانتان) داشته باشید و بتوانید تصمیمات بهتری در جهت کنترل این بیماری بگیرید .

امیدوارم حس هفتم که احساس سلامتی است را با تمام وجود تجربه کنید .

شاد و پیروز باشید.

در خبرنامه ما عضو شوید
بهترین‌‌ها را برای شما می‌فرستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظر خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارید، سپاسگذاریم.