آنچه که درمانگران و ماساژ تراپیست ها درباره درد باید بدانند

در این مقاله ما به مقوله ماساژ و درد و آگاهی هایی که افراد برای این مقوله مهم نیاز دارند چه عمومی و چه تخصصی می‌پردازیم.

آیا مشکل و معضلی مانند درد، که به آسانی گسترده و منتشر شده و به درون بخش های دیگر نفوذ می کند، سراغ دارید؟

آیا تا به حال با مراجعینی که از شدت درد عضله به خود می پیچند و از شما تقاضای درد دارند، رو به رو شده اید؟

این افراد بیشتر چه قشری از افراد جامعه هستند؟

ورزشکاران؟ کارگران؟ کارمندان؟ مدیران؟ بیماران؟ افراد کم تحرک؟ مادران خانه دار؟

آیا تاکنون در برابر بهبود مشکلات بدنی این دسته از مراجعین موفق بوده اید؟

آیا تا به حال با اعتراض و شکایت فردی مبنی بر افزایش میزان درد و یا پخش شدن آن مواجه شده اید؟

در این مواقع چه اقدامی کرده اید؟

شاید مراجع را قانع کرده اید که این افزایش درد بخشی از مرحله درمان است که البته در برخی از موارد صدق می کند ولی نه همیشه. شاید هم او را توجیه کرده اید که خودش کار اشتباهی انجام داده یا مواردی را رعایت نکرده است که باعث افزایش میزان درد و معضل او شده است. در نهایت  بیایید رؤیایی فکر کنیم و تصور بکنیم که شما اشتباه خود را پذیرفه و در صدد جبران آن برآمده باشید، که این هم نقطه ضعف شما را برای فرد مراجع آشکار خواهد ساخت.

آیا می دانید که یک روش بالینی اشتباه می تواند شخص را به نابودی بکشاند و مشکلات او را حداقل دو چندان کند و بهبودی وی را روزها، هفته ها، ماه ها و سال به تعویق بیندازد یا حتی ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به جای بگذارد؟

اما آیا تاکنون به این فکر افتاده اید که اطلاعات خود را در زمینه انواع مشکلات و دردهای عضلانی و بدنی و روش های بهبودی آن بالا ببرید و برای این مراجعین راه چاره ای پیدا کنید؟

قطعاً اگر یک درمانگر و یا یک ماساژتراپیست می باشید به دنبال راه حل رفع درد بوده و هستید.

آیا می توانید تصور کنید دردی که هر ازگاه انسان را به مرز نابودی و هلاکت می کشاند، با اجرای چند تکنیک کاربردی و قرار گرفتن انگشت متخصص آگاه بر روی نقطه ی خاصی از بدن که درد از آنجا منشعب می شود، به طور کامل کنترل شده و از بین می رود؟

این در حالی است که متخصص ماساژ تراپی این نقاط درد و منشأ آن را به خوبی می شناسد و بر خلاف تصور شما، می تواند معجزه کند.

پس اگر:

کارآموزید و به دنبال کسب مهارت های لازم و کابردی برای دوره ای که گذارنده اید می باشید،

مربی و معلمید و در جست و جوی روش های مناسب تری برای اجرا و آموزش ماساژ هستید،

ورزشکارید و خواهان کسب راهکار های مفید برای آسیب های ویژه رشته ورزشی خود هستید،

ماساژ تراپیست  می باشید و به دنبال مبانی علمی و عملی و ترکیب هوشمندانه این دو هستید،

و یا حتی  به عنوان یک فرد عادی علاقه به رفع مشکلات عضلانی و درد های مزمن عزیزانتان دارید،

با ما همراه باشید.

گروه تخصصی حس هفتم در این مقاله قصد دارد تا با انتقال مفاهیم از تئوری به عمل  راه شما را برای دستیابی به سلامتی و حذف درد های عضلانی تسهیل سازد. این مجموعه راهنمایی ها، منبعی برای همه ی کسانی است که به جد به دنبال ماساژ درمانی، بهبودی و تسکین درد های عضلانی از طریق دست ورزی و حرکت می باشند.

اما قبل از آنکه بخواهیم هر اقدام درمانی برای تسکین درد انجام دهیم، لازم است که معنی و مفهوم درد و انوع آن را بشناسیم.

تعریف درد

pain-massage

درد یاPain در اصطلاح لاتین Poen و در اصطلاح یونانی Poine به معنای تاوان و مجازات است. این تعریف به اعتقادات خرافی مردم زمان های بسیار قدیم برمی گردد. با گذر زمان و پیشرفت علم، درد به عنوان یک علامت و هشدار حیاتی نسبت به آسیب یک محرک خارجی یا داخلی و اختلال در عملکرد فیزیولوژیکی شناخته شد.

درد یک احساس ذهنی است که در اثر محرک های مضر در طبیعت ایجاد می شود و یکی از عمومی ترین علاِیم ناراحتی افراد است. (Timby-2005 )

درد واکنشی ناشی از درک اعصاب مختلف در سطوح متفاوت بدن نسبت به محرک داخلی و خارجی است. ( Smith-2004 )

درد تجربه احساسی و عاطفی است که با آسیب های شدید بافتی و روانی توأم است یا بر حسب چنین معیاری ارزیابی می شود. (Bruner-2002 )

یکی از نشانه های عدم تعادل، درد است. درد نه تنها بزرگترین مانع رسیدن به شادمانی است، بلکه از هر نوعش و در هر اندازه ای که باشد بازتابی از عدم تعادل است. این عدم تعادل در افراط و تفریط است. برای مثال، در صورت خوردن غذای سنگین یا ورزش سخت و شدید، بدن درد را تجربه می کنید؛ اما درد ناشی از کمبود غذا و ورزش نکردن هم کمتر از آن نیست. نه تنها جسم، ذهن نیز هنگام تحقق نیافتن با محدود شدن آرزوها طوری که دیگر انگیزه ای برای پیشرفت نباشد، دچار درد خواهد شد.

در کل درد یک احساس ناگوار در تمام ابعاد جسمانی و روانی است که به وسیله یک محرک زیان آور یا به هم خوردن توازن و تعادل ایجاد می شود و هدف آن اساساً دفاع و حفاظت است.

واکنش افراد مختلف به درد چگونه است؟

افراد به شکل مختلفی درد و ناراحتی خود را بروز می دهند، در واقع تفسیر نوع، کیفیت و معنای درد افراد تحت تأثیر شخصیت، زمینه فرهنگی، تجربه و حالات روانی، جسمانی و انگیزشی است. تعدادی از این موارد عبارت اند از:

  • دور شدن از محرک دردناک
  • تغییر حالات چهرهدرد
  • گریستن و داد زدن
  • به هم ریختن سیکل خواب
  • افزایش و کاهش فشار خون
  • نبض وتنفس نامنظم
  • کاهش توانایی در انجام فعالیت های روزانه
  • اضطراب، خشم، خستگی، افسردگی، نا امیدی، فقدان قدرت، کاهش اعتماد به نفس
  • و …

مسئله ای که حائز اهمیت است این است که تمامی این واکنش ها در طولانی مدت می تواند عوارض و بیماری های دیگری را نیز به دنبال داشته باشد .

درمانگران و ماساژتراپیست ها می بایست، به واکنش افراد و تمامی عوامل اثرگذار بر آن (شخصیت، فرهنگ، حالات جسمانی، روانی و انگیزشی) آگاه باشند. این آگاهی در روند مراحل بالینی، برای ما بسیار سودمند خواهد بود که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

درک شدت درد واقعی مراجع

پی بردن به تمارض های شخصی

گزینش پروتکل مناسب بالینی

تعامل بهتر با فرد و افزایش میل شخص به ادامه روند درمان

داشتن اطلاعات بیشتر از سبک زندگی مراجع و حذف محرک های مداخله گر درمانی

همسو کردن اجزای زندگی فرد با اهدف درمان

درک عمیق تر از پیشرفت و نتیجه بخشی روش بالینی و در صورت لزوم تغییر یا اصلاح آن

بالا بردن اعتماد به نفس شخص

پیشگیری یا کمک به بهبود عوارض ثانیه

درد شناسی و طب درد امروزه به موضوع بسیار مهمی در پزشکی و پیراپزشکی تبدیل شده است. به جرأت میتوان گفت که بسیاری از ما علاقه ای به درد کشیدن نداریم. با این وجود درد یکی از ابزار های ارتباطی مهم در بدن است. برای مثال تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر دستتان را روی اجاق گاز بگذارید و هیچ چیزی احساس نکنید یا به این فکر کنید که چطور می توانستید مشکل خود را برای درمانگر خود شرح دهید. اصلا متوجه مشکل خود میشدید؟ یا حتی درمانگر بدون واکنش شما به چه طریق پی به میزان و شدت درد و نقطه اصلی آن می برد. تا اینجا ما متوجه شدیم که نوع واکنش و توصیف شخص از درد چه کمک مهمی به ما می کند.

با وجود اینکه تجربه درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، باز هم دسته بندی انواع درد امکان پذیر است. در مقاله بعدی مروری خواهیم داشت بر انواع مختلف درد و آنچه آنها را از یکدیگر متمایز میکند. درفصل های بعد از آن به انواع درد های اسکلتی عضلانی، مقایسه روشهای مختلف درمانی، تسکین درد از طریق ماساژ، دست ورزی (مانیپولاسیون)، حرکت و هیدروتراپی و فنون و تکنیکهای آن می پردازیم.

در خبرنامه ما عضو شوید
بهترین‌‌ها را برای شما می‌فرستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظر خودتون را با ما به اشتراک می‌گذارید، سپاسگذاریم.